Post image for Kocimiętka

Kocimiętka

przez Aneta na 21 października 2011

Czując jej zapach, koty niemal wpadają w ekstazę, obwąchując roślinę ze wszystkich stron, tarzając się w niej, liżąc i gryząc. A wszystkim tym czynnościom towarzyszy głośne miauczenie i mruczenie z zadowolenia. Zastanawialiście się kiedyś, skąd bierze się tak silne oddziaływanie tego niepozornego zioła, działającego jak koci narkotyk?

Kocimiętka to potoczne określenie rośliny, której właściwa nazwa brzmi: nepeta cataria. Rośnie na poboczach dróg i w zaroślach, zaś wyglądem (karbowane na brzegach liście w kształcie serca oraz białe lub jasnoróżowe kwiaty) przypomina pokrzywę. Ma właściwości lecznicze, z jej nektaru można uzyskać miód, a niektóre odmiany odstraszają również owady.

Co natomiast sprawia, że ta niepozorna roślina o szerokim zastosowaniu w tak silny sposób działa na koty? Otóż jeden jej składnik – nepetalakton, który jest prawdopodobnie kocim feromonem! To właśnie jego zapach działa na te puszyste zwierzaki stymulująco, wywołując stan, który można by nazwać swoistym transem czy uniesieniem. Trwa on ok. 10-15 minut i dopiero po kilku godzinach kot może po raz kolejny ulec tej magicznej roślince ;) . Ponieważ jej zapach jest feromonem, reagują na niego osobniki w okresie rozrodczym – wśród kociąt i starszych zwierząt nepeta cataria nie wzbudza zainteresowania.

Na działanie kocimiętki podane jest ok. 2/3 kotów, również tych dzikich – lwów i gepardów. Podobny wpływ mogą mieć też inne zapachy, np. perfumy czy waleriana. Określona reakcja jest uzależniona przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych. Ponieważ takie samo działanie ma żywa roślina z gatunku nepeta, jak i jej susz, możemy zafundować naszemu kotu suszoną kocimiętkę lub posadzić ją w domu, byle tylko w takim miejscu, które nie będzie narażone na wysypanie ziemi lub stłuczenie doniczki. Ciekawym rozwiązaniem może być spryskanie drapaka spray’em z kocimiętki lub natarcie olejkiem, dzięki czemu nasz pieszczoch szybciej się do niego przekona i być może przestanie ostrzyć swoje pazurki na meblach. W sklepach zoologicznych możemy również kupić zabawki z kocimiętką oraz wzbogacone nią smakołyki, np. miętówki dla kotów Pawbreakers.

Previous post:

Next post: