Post image for Mruczenie kota

Mruczenie kota

przez Aneta na 25 października 2011

Chyba każdy z nas uwielbia ten dźwięk – cichy, uspokajający, lekko wibrujący w powietrzu. Towarzyszą mu przymknięte oczy i błogi wyraz pyszczka – o tak, to z pewnością oznaka, że nasz pieszczoch czuje się jak w niebie ;) . Jednak okazanie zadowolenia to nie jedyna funkcja, jaką pełni mruczenie kota – wiąże się ono również z zupełnie innymi emocjami.

Nasze małe tygrysy mruczą z bardzo różnych powodów: przed zaśnięciem, w podziękowaniu za jedzenie lub wtedy, gdy czują się bezpiecznie. Zawsze jest to taka sama częstotliwość: aż 25 cyklów na sekundę. Kocie mruczenie jest jedną z pierwszych form porozumiewania się małych z matką: one wydają cichutkie pomruki tuż przed jedzeniem, ona zaś mruczeniem uspokaja swoje dzieci i informuje, że jest blisko nich. U kotów z dużym temperamentem mruczenie jest oznaką radości, przyjacielskim gestem wobec innych zwierząt i zaproszeniem ich do zabawy. Może także łagodzić konflikty.

Mruczenie kotów bywa jednak także oznaką negatywnych emocji: może pojawiać się, gdy kot jest zestresowany i chce się uspokoić. Niektóre futrzaki wyrażają w ten sposób swoją niechęć i gniew, rozpoczynając od cichych pomruków i stopniowo nasilając intensywność dźwięków, aż do złowrogo brzmiącego „warczenia”. Bywa nawet tak, że mruczą koty chore lub umierające – trudno stwierdzić dlaczego, choć przypuszcza się, że może być to forma samouspokojenia.

Mruczenie może charakteryzować się zróżnicowaną barwą i intensywnością dźwięków, których poszczególne tony oznaczają określone emocje. Kiedy kot wyjątkowo czegoś pragnie, często mruczy wysokim, melodyjnym głosem, łasząc się do naszych nóg. Kiedy nie chce być przytulany, wydaje szorstkie pomruki, a kiedy jest senny – łagodne, niemal znudzone dźwięki. Wszystko zależy od charakteru konkretnego kocura i jego nastroju, który – jak wiemy – bywa wyjątkowo zmienny. W tym jednak, podobnie jak w mruczeniu i wielu innych typowo kocich cechach, tkwi wyjątkowy urok tych tajemniczych indywidualistów :) .

Previous post:

Next post: