Post image for Kaganiec dla psa

Kaganiec dla psa

przez Aneta na 12 grudnia 2011

Choć z pewnością nie należy do ulubionych akcesoriów naszego pupila, bardzo często jest wręcz konieczny, zwłaszcza jeśli posiadamy dużego psa obronnego, który może mieć skłonności do atakowania innych. Nawet mniejsze zwierzęta bywają zresztą niespokojne w nerwowych sytuacjach, kiedy naturalny instynkt każe im się bronić. Właśnie wtedy kaganiec dla psa może okazać się bardzo potrzebny. Jak jednak wybrać ten odpowiedni?

Każdy kaganiec powinien być przede wszystkim wygodny: nie za ciasny, aby nie utrudniał oddychania, ale też niezbyt luźny, żeby prawidłowo spełniał swoją funkcję i uniemożliwiał zdjęcie go przez psa. Odległość jego przedniej ścianki od nosa zwierzaka powinna wynosić 2 cm u dużych ras i 1 cm u małych. Różne mogą być sposoby mocowania kagańców na głowie: mogą być przytwierdzone do obroży za pomocą kilku pasków lub zakładane na tył głowy za pomocą pojedynczego paska. Poszczególne rodzaje zróżnicowane są ponadto ze względu na materiał wykonania.

Kaganiec dla psaMetalowy kaganiec dla psa, regulowany na kilka sposobów, jest obecnie mniej popularny niż zaledwie kilka lat temu. Ponieważ jest bardzo wytrzymały i dobrze trzyma się na pysku, najczęściej stosuje się go w przypadku bardzo agresywnych psów. Jest przewiewny i umożliwia zwierzęciu swobodne oddychanie, jednak może być dla niego dość ciężki. Jego wadą jest podatność na temperaturę: nagrzewa się latem i wyziębia zimą, co może nie być dla psa zbyt przyjemne. Jest łatwy w czyszczeniu, ale rdzewieje w kontakcie z wodą (aby tego uniknąć, warto wybrać model z powłoką galwaniczną).

Kaganiec dla psaPlastikowy kaganiec dla psa jest z pewnością lżejszy od metalowego, ale zarazem mniej wytrzymały – nasz pieszczoch może szybko go zniszczyć. On również zapewnia swobodne oddychanie i łatwe utrzymanie w czystości. Regulowany jest poprzez pasek, umieszczony z tyłu głowy.

Kaganiec dla psaSkórzany kaganiec dla psa, podobnie jak dwa poprzednie, nie powoduje trudności w oddychaniu i jest regulowany przez pojedynczy pasek. Lekki i wygodny dla zwierzęcia, pod warunkiem odpowiedniej konserwacji może być bardzo wytrzymały. Musimy jednak zwrócić uwagę, żeby do jego czyszczenia nie używać środków, które mogą być szkodliwe dla psa. Pamiętajmy również, że skóra rozciąga się w kontakcie z wilgocią, co może powodować coraz mniejszą skuteczność kagańca.

Kaganiec dla psaObecnie bardzo często wybierany jest materiałowy kaganiec dla psa, regulowany przez pasek i rzep na pysku. Jest bardzo lekki i łatwy w czyszczeniu, ale posiada znaczącą wadę: uniemożliwia zwierzęciu swobodne oddychanie. Dlatego też powinien być stosowany jedynie do transportu psa czy podczas wizyty u weterynarza, nie zaś do spacerów, a tym bardziej biegania. Nieco lepszą wentylację zapewni kaganiec, wyłożony z jednej strony materiałową siateczką. Ten rodzaj nie nadaje się dla agresywnych psów.

Kaganiec dla psaNajbardziej optymalnym, choć jednocześnie rzadko wybieranym modelem jest fizjologiczny kaganiec dla psa, który posiada specjalną konstrukcję, przystosowaną do wszelkich wymogów naszego zwierzaka. Jest wykonany z metalu pokrytego gumoplastikiem, który zapewnia lekkość i wytrzymałość. Pies może w nim swobodnie oddychać, szczekać, a nawet pić wodę. Kaganiec tego typu jest regulowany przez pasek z tyłu głowy. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się duży i niewygodny, w rzeczywistości jest bardzo dobrze tolerowany przez psy. Zmniejsza też wszystkie niedogodności, jakie wynikają z noszenia kagańca, a tym samym zapewnia naszemu pupilowi odpowiedni komfort.

Previous post:

Next post: