Post image for Beagle – łagodny pies myśliwski

Beagle – łagodny pies myśliwski

przez Aneta na 5 września 2011

Rasa beagle należy do jednej z najpopularniejszych na świecie: w plebiscycie w USA zajęła w tej kategorii czwarte miejsce. Łączy w sobie łagodny wygląd z temperamentem łowcy – już w XIV wieku psy tego gatunku były używane do polowań, tropiąc zające i lisy. Dlatego też należą do grupy psów gończych (są jej najmniejszymi przedstawicielami) oraz posokowców (psów myśliwskich, wyczulonych na zapach krwi ściganej zwierzyny). Ich długie uszy pomagają w utrzymaniu zapachu tuż przy pyszczku, dlatego beagle z łatwością potrafią wytropić nie tylko zwierzynę, lecz także drobne insekty.

Rasa beagle to psy średniej wielkości, o charakterystycznym umaszczeniu, zazwyczaj w trójkolorowe, biało – czarno – brązowe łaty. Nieco mniej popularna jest odmiana rudo – biała. Mają mocną i jednocześnie smukłą sylwetkę, z racji przynależności do psów myśliwskich wykazują się dużą wytrzymałością. Wyróżniającą cechą charakteru beagli jest energiczność – potrafią spędzić cały dzień na bieganiu po lesie. Są pełne życia, zainteresowane otoczeniem, wesołe, inteligentne i pojętne. Mają bardzo przyjazny temperament – z ufnością i radością podbiegają nawet do nieznajomych osób, wesoło merdając ogonem i dopominając się o pieszczoty. Są przy tym spokojne, nieskłonne do agresji czy nerwowych zachowań. Uwielbiają zabawy i są tolerancyjne wobec dzieci.

Z racji swoich naturalnych predyspozycji i przeznaczenia do polowań, psy beagle są dość niezależne i mogą mieć tendencje do włóczęgostwa. Dlatego odpowiednim miejscem będzie dla nich duży ogród, gdzie będą mogły wybiegać się do woli. Gorzej będą czuły się w małych mieszkaniach – w tym przypadku należy im zapewnić długie spacery po parku czy lesie, zawsze na smyczy. Dzięki nim będą mogły spożytkować nadmiar energii i niejako powrócić do swoich korzeni czy naturalnych predyspozycji łowczych.

Previous post:

Next post: