Post image for Świnka morska

Świnka morska

przez Aneta na 19 października 2011

Jest niezwykle sympatycznym zwierzątkiem domowym, udomowionych przez Inków i przywiezionym do Europy przez pierwszych odkrywców. Żyje ok. 8 lat i występuje w wielu barwnych odmianach. Jest spokojna i komunikatywna, zaś swoje zadowolenie okazuje poprzez charakterystyczne pomruki, przypominające gruchanie. To idealne zwierzątko dla nieco starszych dzieci, dla których opieka nad świnką morską może być wspaniałą okazją do nauki delikatności i odpowiedzialności.

Świnki morskie różnią się między sobą długością sierści, jej barwą i umaszczeniem. Właśnie pod tym względem możemy podzielić je na kilka odmian, należących do trzech głównych typów: gładkowłosych czy też krótkowłosych, długowłosych oraz rozetek. Świnki gładkowłose mogą być zarówno jednobarwne (np. beżowe, kremowe, lila, brązowe, rzadko spotykane czarne, albinotyczne), jak i „łaciate”. Wśród tych ostatnich warto wymienić takie gatunki, jak aguti (różne rozłożenie kolorów na poszczególnych włosach), świnka himalajska (biała z ciemniejszym pyszczkiem i łapkami), holenderska (biała z ciemniejszą głową i tyłem ciała) oraz szylkretowa (czarno-czerwona lub czarno-biało-czerwona). Kolejną odmianą jest świnka morska rozetka, której sierść układa się w charakterystyczne „wirki”, których powinno być co najmniej sześć. Rozetka występuje we wszystkich odmianach barwnych. Ostatnim typem tych małych gryzoni jest świnka długowłosa, czyli angorka. Jej długą, pusztą sierść trzeba codziennie czesać. U odmiany peruwiańskiej (najbardziej popularnej), włosy układają się równomiernie we wszystkich kierunkach, natomiast u odmiany szetlandzkiej – do tyłu, odsłaniając pyszczek. Ciekawa jest odmiana typu coronet, u której sierść na głowie jest krótka, tworząc jedną rozetkę powyżej oczu, zaś pozostałą część ciała porastają długie włosy. Świnki długowłose również mogą występować w różnych odmianach kolorystycznych. Warto wspomnieć, że obecnie nie zawsze jest łatwo zakwalifikować świnkę do konkretnego gatunku, jednak nie powinniśmy się tym przejmować – każda z nich jest tak samo sympatyczna. Wśród wielu przedstawicieli tej rodziny znajdziemy nawet odmiany bezwłose (baldwin) oraz prawie bezwłose, z sierścią porastającą jedynie okolice nosa i łapki (skinny). Obie są wrażliwe na zadrapania.

Świnka morska to czyste zwierzątko, aktywne w różnych porach dniach. Wymaga jedynie 4-6 godzin snu, dlatego nie bądźmy zaskoczeni, jeśli w samym środku nocy zacznie wesoło biegać po klatce ;) . Najbardziej aktywna może być o zmierzchu i świcie. Żywi się przede wszystkim ziarnami i roślinami, więc nie powinniśmy podawać jej jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego. Najlepiej będzie, jeśli zaopatrzymy się w sklepie zoologicznym w specjalną, przystosowaną dla świnek karmę. Oprócz niej możemy urozmaicać dietę np. kawałkami marchewki czy jabłka. Dbajmy o to, żeby świnka zawsze miała czystą wodę do picia. Z racji stale rosnących zębów musimy zapewnić jej odpowiedni produkt do ich ścierania, najlepiej specjalną kolbę dla świnek. Pamiętajmy też, że świnka morska jest ciekawskim zwierzątkiem, dlatego po wypuszczeniu z klatki na pewno zainteresuje się każdym leżącym na ziemi przedmiotem – pilnujmy, żeby nie zaczęła go gryźć. Warto wspomnieć, że świnkę można nauczyć także reagowania na imię oraz różnego rodzaju zabaw, które na pewno uprzyjemnią nam czas, spędzony z tym milutkim zwierzątkiem.

Previous post:

Next post: